Blog

ADHD u dorosłych

Robisz listę zakupów i zapominasz ją wziąć? Zapominasz o rzeczach do zrobienia? Trudno Ci doczytać do końca artykuły i książki? Nie znosisz zajmować się sprawami długimi lub rutynowymi? Ciągle słyszysz, że jesteś nieobecny (nieobecna) myślami oraz szybko tracisz skupienie i uwagę? Trudno Ci usiedzieć w jednym miejscu? Cierpisz na wybuchy złości, nadmierną impulsywność? A nade wszystko zadręczasz się pytaniami co z Tobą nie tak i dlaczego innym wszystko przychodzi łatwiej?

Kiedy objawy mają pomóc

Czasem objawy, z którymi przychodzimy do gabinetu, mają za zadanie chronić nas przed jeszcze trudniejszymi problemami. I chociaż te próby są niewystarczające, a efekty niedoskonałe, intencje mechanizmów bywają dobre:

Nie dla nienawiści

Przyzwolenie władzy (najwyższej władzy Rzeczpospolitej Polskiej) na mowę nienaści - a nawet inicjowanie dyskursu dehumanizowania i szczucia - oznacza w praktyce zielone światło dla zachowań wykluczających, a często przemocowych wobec ZWYKŁYCH ludzi, którzy nieco się różnią od Pana Prezydenta i panów posłów.

EMDR – terapia traumy i PTSD

EMDR (eye movement desensetization and reprocessing, terapia przetwarzania i odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych) to jedna z dwóch metod pracy z PTSD (zespół stresu pourazowego) rekomendowana przez WHO. Terapia EMDR jest skuteczna w pracy z ofiarami wypadków i katastrof, które doświadczyły traumy. Sprawdza się też przy zaburzeniach osobości, depresjach, lękach na tle traumy rozwojowej.

Terapia Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci Dysfunkcji (DDA i DDD)

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) i Dorosłe Dzieci Dysfunkcji (DDD) to zwyczajowe nazwy dla grupy osób, które poszukują pomocy psychologa i psychoterapii na skutek trudnych doświadczeń z okresu dzieciństwa i dorastania.

Czy wiesz czym się różnią lęk, strach, fobia i panika?

Przeczytaj czym różnią się te cztery rozpowszechnione w społeczeństwie dolegliwości.

Humor a samopoczucie

Większość z nas codziennie trafia na porcję memów. Śmiać się i przesyłać dalej czy kasować? Jaka jest rola humoru i śmiechu w samopoczuciu? Rozróżnia się 4 rodzaje humoru:

Pomoc psychologa i psychoterapeuty w czasie epidemii

Epidemia i izolacja sprzyja negatywnym emocjom takim jak lęk i strach. Może też wyzwalać reakcje paniki lub zaprzeczenia. Chciałbym pokrótce je umówić w kontekście terapeutycznym. Lęk to uogólnione uczucie zagrożenia. Trudno określić przed czym lub przed kim jest to zagrożenie. Lęk przybiera poczucie, że coś złego się stanie, coś złego mnie spotka. Często towarzyszy mu napięcie w ciele, nasilone zamartwianie, które może nawet przybierać myśli natrętne.

Jak sobie radzić nonstop razem?

Przebywanie non stop razem na ograniczonym metrażu uwypukla wady naszych połówek, które do tej pory nie raziły tak bardzo przy codziennym biegu i rozkładzie dnia, którego znaczna część toczyła się poza domem. O ile wcześniej nie byliście parą w kryzysie, który nasilił się w czasie kwarantanny, warto wdrożyć kilka prostych zasad związkowego BHP: