Blog

Poszukiwanie miłości

Zakochanie jest bardzo przyjemnym uczuciem. Doświadczamy wtedy uczucia pobudzenia, motylków w brzuchu, chęci bycia blisko, zjednoczenia, a nawet zlania. Seks często jest intensywny i namiętny. W tym stanie mocno pożądamy, idealizujemy a nawet pochłaniamy. Jak więc się to dzieje, że mimo mnogości stron i aplikacji randkowych, szukanie związków większości idzie tak trudno?

Kryzys w związku – terapia par

Kryzys w związku najczęściej narasta latami. Zaczyna się zwykle w sposób niezauważony od poczucia zaniedbania, bycia ciągle krytykowanym (krytykowaną), bycia opuszczonym (opuszczoną) czy zmuszanym (zmuszaną) do nadmiernych ustępstw

Bezpieczniej ze szczepionką

Miałem szczęście przyjąć dziś pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 w ramach puli dla zwodów medycznych. Mam nadzieję, że będziemy mogli poczuć się w gabinecie bezpieczniej. Zachęcam do szczepienia i przekonywania do tego sceptyków. Oczywiście, że nie wszystko wiemy....

Jak przetrwać święta?

Większość ludzi po osiągnięciu pewnego wieku żywi do świąt ambiwalentne uczucia. Z jednej strony mocno wpisany w tradycję i zwyczaje okres, który chce się spędzić w rodzinnej atmosferze, z drugiej ta gonitwa przed świętami, usilne wymyślanie prezentów, rajd między stołami i domami w same święta: u kogo wigilia, u kogo pierwszy dzień, no i gdzie drugi? A w międzyczasie rozmowy na siłę albo nietaktowne rady i pytania, kiedy ślub, kiedy dzieci, lepsza praca...

ADHD u dorosłych

Robisz listę zakupów i zapominasz ją wziąć? Zapominasz o rzeczach do zrobienia? Trudno Ci doczytać do końca artykuły i książki? Nie znosisz zajmować się sprawami długimi lub rutynowymi? Ciągle słyszysz, że jesteś nieobecny (nieobecna) myślami oraz szybko tracisz skupienie i uwagę? Trudno Ci usiedzieć w jednym miejscu? Cierpisz na wybuchy złości, nadmierną impulsywność? A nade wszystko zadręczasz się pytaniami co z Tobą nie tak i dlaczego innym wszystko przychodzi łatwiej?

Kiedy objawy mają pomóc

Czasem objawy, z którymi przychodzimy do gabinetu, mają za zadanie chronić nas przed jeszcze trudniejszymi problemami. I chociaż te próby są niewystarczające, a efekty niedoskonałe, intencje mechanizmów bywają dobre:

Nie dla nienawiści

Przyzwolenie władzy na mowę nienaści - a nawet inicjowanie dyskursu dehumanizowania i szczucia - oznacza w praktyce zielone światło dla zachowań wykluczających, a często przemocowych wobec ZWYKŁYCH ludzi, którzy pozornie różnią się od Pana Prezydenta i panów posłów.

EMDR – terapia traumy i PTSD

EMDR (eye movement desensetization and reprocessing, terapia przetwarzania i odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych) to jedna z dwóch metod pracy z PTSD (zespół stresu pourazowego) rekomendowana przez WHO. Terapia EMDR jest skuteczna w pracy z ofiarami wypadków i katastrof, które doświadczyły traumy. Sprawdza się też przy zaburzeniach osobości, depresjach, lękach na tle traumy rozwojowej.

Terapia Dorosłych Dzieci Alkoholików i Dorosłych Dzieci Dysfunkcji (DDA i DDD)

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) i Dorosłe Dzieci Dysfunkcji (DDD) to zwyczajowe nazwy dla grupy osób, które poszukują pomocy psychologa i psychoterapii na skutek trudnych doświadczeń z okresu dzieciństwa i dorastania.

Czy wiesz czym się różnią lęk, strach, fobia i panika?

Przeczytaj czym różnią się te cztery rozpowszechnione w społeczeństwie dolegliwości.

Humor a samopoczucie

Większość z nas codziennie trafia na porcję memów. Śmiać się i przesyłać dalej czy kasować? Jaka jest rola humoru i śmiechu w samopoczuciu? Rozróżnia się 4 rodzaje humoru:

Jak sobie radzić nonstop razem?

Przebywanie non stop razem na ograniczonym metrażu uwypukla wady naszych połówek, które do tej pory nie raziły tak bardzo przy codziennym biegu i rozkładzie dnia, którego znaczna część toczyła się poza domem. O ile wcześniej nie byliście parą w kryzysie, który nasilił się w czasie kwarantanny, warto wdrożyć kilka prostych zasad związkowego BHP: