Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

Terapia integracji psychodelicznej

Zapraszam na sesje integracji. W pracy terapeutycznej stosuję techniki somatyczne, doświadczeniowe i poznawcze, które są rekomendowane w tego typu pracy. Mam też dużą wiedzę o terapii traumy, która często miała miejsce w życiu osób sięgających po psychodeliki. Poniżej znajdziesz kilka informacji o użyciu psychodelików.

Niniejsza strona ma charakter edukacyjny i ma na celu dostarczenie podstawowych informacji o stosowaniu psychodelików w celach leczniczych oraz o możliwości uzyskania wsparcia terapeutycznego w przygotowaniu do sesji i integracji takich doświadczeń. Pamiętaj, że posiadanie i dystrybucja psychodelików z wyjątkiem esketaminy są w Polsce nielegalne i podlegają karze.

Zażycie substancji o działaniu halucynogennym (psychodelika) wiąże się z silnymi przeżyciami emocjonalnymi i duchowymi, a często także z niezwykłymi doznaniami wizualnymi i zmysłowymi. Psychodeliki szybko także konfrontują użytkowników z trudnymi przeżyciami z przeszłości, traumami, odkładanymi problemami i wypieranymi emocjami. Pozwalają przy tym doświadczyć przeżyć „nierzeczywistych”, często transcendentnych. Takie doświadczenia mogą być przytłaczające lub niezrozumiałe. 

Przebieg doświadczenia mocno zależy od stanu emocjonalnego (i szerzej psychicznego) osoby uczestniczącej, jej nastawienia, doświadczenia, zażytej substancji i jej ilości oraz – co bardzo ważne – od okoliczności wokół wydarzenia i jego organizacji: miejsca, czasu, atmosfery, osób towarzyszących, poczucia bezpieczeństwa. Dlatego wskazane jest:

  • przemyślenie lub omówienie z terapeutą/terapeutką intencji i oczekiwań względem doświadczenia,
  • zaplanowanie organizacji doświadczenia (miejsca, substancji, czasu, otoczenia, towarzyszy),
  • zadbanie o warunki po doświadczeniu, które pomogą w „przetrawieniu” tego, co sę wydarzyło.

Sesje przygotowania i integracji psychodelicznej adresowane są do osób, które:

  • planują to zrobić w miejscach, gdzie jest to legalne i będą otoczone  opieką,
  • poddały się działaniom substancji o działaniu halucynogennym i potrzebują omówić swoje przeżycia i wypracować rozwiązania na co dzień.
 

Wsparcie terapeutyczne ma na celu przygotowanie się przed wydarzeniem z użyciem środków psychodelicznych oraz późniejszą integrację przeżyć wywołanych ich działaniem. Pozwala to lepiej przepracować trudne doświadczenia życiowe i skutecznie wdrożyć nowe sposoby funkcjonowania. Pozwala też uchronić się przed rozczarowaniem wynikającym z nieadekwatnych oczekiwań i trudnych doświadczeń wynikających z błędów.  

Sesje z psychodelikami mogą przynosić ulgę, jednak bez omówienia, przepracowania i zaimplementowania wniosków z doświadczenia psychodelicznego poprawa nastroju zazwyczaj nie jest trwała.

Jeżeli czytasz tę stronę, to zapewne wiesz, że stosowanie psychodelików w leczeniu zaburzeń psychicznych cieszy się rosnącym zainteresowaniem. I chociaż w większości krajów psychodeliki jako substancje o silnym działaniu halucynogennym są nielegalne, to widoczne są trzy trendy:
  • intensyfikacji badań naukowych nad wykorzystaniem psychodelików w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji lekoopornej, PTSD, zaburzeń odżywiania, uzależnień, które przynoszą pozytywne efekty (na przykład badania finansuje Unia Europejska),
  • legalizacji niektórych substancji psychoaktywnych do medycznego zastosowania lub dekryminalizacja ich posiadania i stosowania, 
  • rosnące zainteresowanie tematem wymaga działań edukacyjnych i przygotowawczych oraz minimalizujących ewentualne szkody z powodu braku wiedzy, nieostrożności lub nieadekwatnych oczekiwań.

Badacze wskazują, iż kilka substancji o działaniu silnie halucynogennym daje najbardziej obiecujące rezultaty w przynoszeniu ulgi osobom, które cierpią na przewlekłe dolegliwości psychiczne i są trudno leczące się za pomocą konwencjonalnych metod. Mówi się w tym kontekście zwłaszcza o następujących substancjach:

  • psylocybina (tak zwane „grzybki”) w leczeniu depresji lekoopornej oraz zaburzeń lękowych,
  • MDMA (znane w niektórych kręgach jako „extasy” lub „kwas”) w leczeniu stresu pourazowego (PTSD) oraz wsparciu osób na spektrum autyzmu w ich trudnościach społecznych i emocjonalnych,
  • DMT (wywar Ayahuasca, ceremonia „molekuła duszy”) z potencjałem w leczeniu depresji i dolegliwości lękowych oraz uzależnień,
  • ibogaina z potencjałem w leczeniu uzależnień i niwelacji efektów odstawiennych,
  • ketamina w leczeniu depresji,

W wielu krajach zalegalizowane zostało już medyczne zastosowanie pochodnej ketaminy w leczeniu depresji lekoopornej oraz medycznej marihuany z wysoką zawartością THC, zwłaszcza w celu leczenia bólu przewlekłego i dolegliwości mięśniowych. W 2023 Australia dopuściła medyczne zastosowanie psylocybiny i MDMA. Niektóre kraje i pojedyncze stany Ameryki Północnej dekryminalizują posiadanie narkotyków o potencjale medycznym.

Uwaga: Nie oferuję sesji tripsittingu oraz porad w zakresie pozyskania środków nielegalnych oraz ich dawkowania.

Osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe powinny skonsultować swoje plany z lekarzem/lekarką prowadzącymi i omówić potrzebę ich ewentualnego odstawienia. Nie powinny poddawać się działaniu środków psychodelicznych osoby:

  • mające doświadczenie psychozy, chore na schizofrenię lub chorobę afektywną dwubiegunową lub u których takie stany występują w rodzinie,
  • z chorobami serca,
  • w ciąży.

Terapia integracji psychodelicznej Warszawa i online