Menu
Objawy ADHD u dorosłych (ang. attention deficit hyperactivity disorder – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) koncentrują się wokół rozkojarzenia i braku systematyczności (deficyty uwagi) i/ lub zwiększonej ruchliwości oraz impulsywności (jest to tak zwana nadpobudliwość psychoruchowa). Coraz częściej mówi się także o dysregulacji emocjonalnej jako trzecim charakterystycznym elemencie. Trudności mają szerokie spektrum i mogą się różnić zestawem objawów i ich nasileniem u różnych osób. Czasem też objawy są maskowane za pomocą zasobów lub wypracowanych sposobów radzenia sobie. Dotyczy to zwłaszcza kobiet.
ADHD utrzymuje się przez całe życie. Często zmienia się jednak tzw. obraz kliniczny, czyli wachlarz i stopień doświadczanych dolegliwości, na przykład mniej widoczna jest nadpobudliwość czy impulsywność, a bardziej dolegają problemy z koncentracją, prokrastynacją i systematycznością. Doświadczane trudności na tle ADHD w dużym stopniu zależą od natury wykonywanej pracy.
Diagnozą ADHD zajmuję się od 2019 roku i mam w tym obszarze duże doświadczenie. W swoim gabinecie oferuję dorosłym profesjonalny wywiad diagnostyczny w kierunku ADHD i ewentualnych zaburzeń współwystępujących, w tym przesiewowe sprawdzenie w kierunku spektrum autyzmu. Diagnoza ma być nie tylko postawieniem rozpoznania – ale przede wszystkim – ma mieć wartością edukacyjną, która pomoże zrozumieć siebie i dowiedzieć się co:
Kilka dodatkowych informacje o ADHD u dorosłych znajdziesz w artykule na blogu.
Formalna diagnoza zajmuje 3 konsultacje. Czasem jednak wskazana będzie dodatkowa obserwacja lub dodatkowe testy. Współpracuję z zaufanymi lekarzami, do których pokieruję w celu włączenia farmakoterapii, jeśli będzie to pomocne dla zainteresowanych osób.