Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

EMDR – terapia traumy i PTSD

Terapia EMDR a PTSD

Terapia EMDR (eye movement desensetization and reprocessing) to terapia traumy i zespołu stresu pourazowego (PTSD) oparta na  przetwarzaniu traumatycznych wspomnień i odwrażliwianiu na nie za pomocą ruchu gałek ocznych. Ta metoda to jedna z dwóch metod rekomendowana przez WHO w tego rodzaju dolegliwościach.

Stymulacja przetwarzania traumatycznych wspomnień poprzez ruch oczami przerywana jest odpowiedziami na krótkie pytania terapeuty. Jest to metoda pracy, którą niektórzy uznają za interwencję zahaczającą o poziom neurologiczny. U jej założeń leży model przetwarzania informacji, który – w uproszczeniu – zakłada, że w traumatycznych chwilach nasze półkule mózgowe mają utrudnioną lub niemożliwą komunikację między sobą. Z powodu tego utrudnienia dochodzi do rozszczepienia doznań z ciała, zmysłów i obrazów (prawa półkula) od słów, którymi można opisać doświadczenie i myśli (lewa półkula). Z tego względu tak często ofiary traum czy katastrof latami męczą się z obrazowymi wspomnieniami i koszmarami, a czasem także z dolegliwościami cielesnymi, a zarazem trudno im mówić o tym, co się wydarzyło.

Pracuję także metodą Somatic Experiencing. Ona również przeznaczona jest do pracy z traumami oraz rozregulowanym na ich skutek układem nerwowym. Jej celem jest uspokojenie przewlekłej aktywacji, która dzieje się na skutek traumatycznego wydarzenia. Polega na przywracaniu możliwości regulacji poprzez integrację doznań cielesnych, emocji, obrazów i znaczeń oraz budowaniu możliwie neutralnej historii wydarzeń.

Obok pracy z ofiarami wypadków i katastrof , obie metody dobrze sprawdzają się również w pracy z osobami cierpiącymi psychicznie z powodu długotrwałych zaniedbań, wykorzystania lub urazów czy przemocy  (trauma rozwojowa, trauma złożona, cPTSD, complex Trauma).

Terapia traumy jest skutecznym środkiem pomocy krótkoterminowej. Metody pracy dobrze integrują się  z tradycyjną psychoterapią, dzięki czemu można doświadczyć szybkiej ulgi, a w miarę potrzeby pracować nad innymi ważnymi tematami z życia i relacji.

Terapia PTSD - terapia EMDR Warszawa Śródmieście