Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

EMDR – terapia traumy i PTSD

Terapia EMDR a PTSD

Teramia EMDR (eye movement desensetization and reprocessing) to terapia traumy i zespołu stresu pourazowego (PTSD) oparta na  przetwarzaniu traumatycznych wspomnień i odwrażliwianiu na nie za pomocą ruchu gałek ocznych. Ta metoda to jedna z dwóch metod rekomendowana przez WHO w tego rodzaju dolegliwościach.

Stymulacji przetwarzania traumatycznych wspomnień poprzez ruch oczami przerywana jest odpowiedziami na krótkie pytania terapeuty. Jest to metoda pracy, którą niektórzy uznają za interwencję zahaczającą o poziom neurologiczny. U jej założeń leży model przetwarzania informacji, który – w uproszczeniu – zakłada, że w traumatycznych chwilach nasze półkule mózgowe mają utrudnioną lub niemożliwą komunikację między sobą. Z powodu tego utrudnienia dochodzi do rozszczepienia doznań z ciała, zmysłów i obrazów (prawa półkula) od słów, którymi można opisać doświadczenie i myśli (lewa półkula). Z tego względu tak często ofiary traum czy katastrof latami męczą się z obrazowymi wspomnieniami i koszmarami, a czasem także z dolegliwościami cielesnymi, a zarazem trudno im mówić o tym, co się wydarzyło.

Obok pracy z ofiarami wypadków, katastrof i traum, metoda dobrze się sprawdza również w pracy z osobami cierpiącymi psychicznie na skutek długotrwałych zaniedbań lub urazów w dzieciństwie (trauma rozwojowa, trauma złożona, cPTSD, complex Trauma).

Terapia EMDR jest skutecznym środkiem pomocy krótkoterminowej. Bardzo dobrze łączy sięrównież z tradycyjną psychoterapią, dzięki czemu klient może doświadczyć szybkiej ulgi, ale również może pracować nad innymi ważnymi tematami z życia i relacji.

Terapia PTSD - terapia EMDR Warszawa Śródmieście