Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

Humor a samopoczucie

 

Większość z nas codziennie trafia na porcję memów. Śmiać się i przesyłać dalej czy kasować? Jaka jest rola humoru i śmiechu w samopoczuciu?

Rozróżnia się 4 rodzaje humoru:
– Opowiadamy sobie żarty i anegdoty w towarzystwie – humor afiliacyjny – używamy go, żeby się śmiać z innymi i wzmocnić nasze więzi społeczne.

– Jesteśmy dowcipni, potrafimy się śmiać z przeciwności – humor wzmacniający – pozwala nam spojrzeć na trudy z dystansu, traktować niektóre sprawy z przymrużeniem oka, radzić sobie ze stresem.

– Obśmiewamy innych, szydzimy z grup i jednostek – humor agresywny.

– Próbujemy rozbawić innych swoim kosztem, naśmiewamy się z samych siebie i swoich wad – to humor samodeprecjonujący.

Badania wskazują, że dwa pierwsze style są silnie powiązane z dobrym samopoczuciem. Pomagają wyzwalać endorfiny, więc chronią nas także przed obniżonym nastrojem i lękiem. Trzeci styl ma zmienny wpływ: może poprawiać, ale może tez pogarszać samopoczucie w zależności od płci, kraju, sytuacji badanego. Niektórzy ludzie mają silną tendencję do poprawiania sobie samopoczucia poprzez umniejszanie innym lub zabawę ich kosztem. Złośliwe użycie humoru osłabia jednak jego terapeutyczny efekt.

Ostatni styl okazał się najbardziej powiązany ze stanami depresji i lęków.

Powiedzenie „śmiech to zdrowie” ma więc swoje mocne uzasadnienie. Humor pomaga w życiu, w utrzymaniu dobrostanu, w zdrowieniu fizycznym i psychicznym i może być efektywnym narzędziem w psychoterapii.

A jaki jest Twój przeważający styl i na jaki humor masz przestrzeń?

t