Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

Objawy ADHD u dorosłych

Objawy ADHD u dorosłych

Objawy ADHD u dorosłych koncentrują się wokół rozkojarzenia (deficyty uwagi) i/ lub zwiększonej ruchliwości (jest to tak zwana nadpobudliwość psychoruchowa).  Robisz listę zakupów i zapominasz ją wziąć? Nie pamiętasz o rzeczach do zrobienia? Trudno Ci doczytać do końca książkę lub obejrzeć film? Nie znosisz zajmować się sprawami administracyjnymi lub rutynowymi? Ciągle słyszysz, że jesteś nieobecny (nieobecna) myślami, a przede wszystkim szybko tracisz skupienie i uwagę, rozkojarzasz się? Trudno Ci usiedzieć w jednym miejscu, nie możesz się odprężyć, musisz się bez przerwy czymś zajmować? Może miewasz wybuchy złości? A nade wszystko zadręczasz się pytaniami co z Tobą nie tak i dlaczego innym wszystko przychodzi łatwiej? To próbka problemów osób dotkniętych tym rozpozznaniem.

Cierpiący na ADHD dorośli (ang. attention deficyt hyperactivity disorder, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) doświadczają objawów znacząco utrudniających funkcjonowanie zawodowe i relacyjne. Szacuje się, także że ADHD występuje u 3-5% dzieci. Obecne pokolenie 30+ rzadko miało  diagnozowane ADHD w dzieciństwie. To były czasy, kiedy nie było wiedzy na ten temat. A kiedy już zaczęto zwracać na problem, panowało przeświadczenie, że to zaburzenie dzieci i nastolatków i w dorosłości mija. Mówiono, że można z tego „wyrosnąć”. Było to bardzo mylne podejście.

Objawy ADHD u dorosłych

ADHD dorosłych

ADHD utrzymuje się również w dorosłym życiu. Niekiedy zmienia się wachlarz doświadczanych dolegliwości, na przykład mniej widoczna jest nadpobudliwość (ruchliwość), a bardziej dolegają problemy z koncentracją. Deficyty uwagi i koncentracji z wiekiem mają coraz poważniejsze konsekwencje. Utrudniają edukację, uniemożliwiają skuteczne realizowanie obowiązków zawodowych i domowych, jakie nakłada na nas dorosłe życie.

Niezdiagnozowani dorośli cierpiący na ADHD często przez większą część życia zmagają się z pytaniem „co ze mną nie tak?”. Trudność w wyjaśnieniu dolegliwości i nieudane próby zmiany ułatwiają rozwój dodatkowych zaburzeń psychicznych, na przykład depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń snu, nadużywania substancji psychoaktywnych i hazardu.  Szacuje się, że 75% dorosłych, może cierpieć na drugie schorzenie. Osoby z tym rozpoznaniem częściej cierpią na zaburzenia lękowo – depresyjne. Wiąże się to z budową układu nerwowego, który – mówiąc w uproszczeniu – jest bardziej podatny na odczuwanie lęku i ma trudność z samoregulacją. W ADHD często wpisana jest też  nadmierna impulsywność, z czym mogą wiązać się np. wybuchy złości lub nieprzemyślane decyzje. Osoby te często latami są leczone z powodu dolegliwości emocjonalnych, nieleczona pozostaje jednak źródłowa przyczyna.

Rozpoznanie może mieć postać przeważających deficytów uwagi lub przeważającej nadpobudliwości psychoruchowej lub postaci mieszanej, związanej i z problemami z koncentracją , i nadmierną aktywnością psychoruchową. Niewłaściwe rozpoznanie zaburzenia skutkuje tym, że większość podejmowanych prób zmiany nie przynosi oczekiwanych rezultatów i z czasem jeszcze pogarsza samoocenę i samopoczucie. Skuteczne leczenie i podniesienie jakości życia zakłada farmakoterapię w celu pobudzenia kory przedczołowej, której aktywność jest deficytowa u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Ta część mózgu odpowiada za tonizowanie emocji, uwagę i koncentrację oraz sterowanie zachowaniem.

W serwisie YouTube można obejrzeć ciekawe filmiki na kanale „How to ADHD”, które dostarczają wielu informacji na temat funkcjonowania dorosłych osób z ADHD i technik radzenia sobie z trudnościami. Osobom nie znającym języka angielskiego rekomenduję włączenie tłumaczenia automatycznego i napisów.

W swoim Gabinecie oferuję dorosłym profesjonalny wywiad diagnostyczny  zespołu i ewentualnych zaburzeń współwystępujących. Mogę również skierować do zaufanego lekarza psychiatry w celu optymalnego doboru farmakoterapii.

Zapraszam na konsultację stacjonarnie – Warszawa Śródmieście lub online.