Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

Objawy ADHD u dorosłych

Objawy ADHD u dorosłych

Objawy ADHD u dorosłych koncentrują się wokół rozkojarzenia (deficyty uwagi) i/ lub zwiększonej ruchliwości (jest to tak zwana nadpobudliwość psychoruchowa).  Robisz listę zakupów i zapominasz ją wziąć? Nie pamiętasz o rzeczach do zrobienia? Dużo energii albo dużo czasu kosztuje cię praca nad zadaniami wymagającymi zwracania uwagi na szczegóły? Odkładasz rzeczy do zrobienia, odwlekasz, opóźniasz, zawalasz terminy? Prokrastynacja to Twoje drugie imię? Trudno Ci doczytać do końca książkę lub obejrzeć film? Nie znosisz zajmować się sprawami administracyjnymi lub rutynowymi? Słyszysz, że jesteś nieobecny (nieobecna) myślami, a przede wszystkim szybko tracisz skupienie i uwagę, rozkojarzasz się? Trudno Ci usiedzieć w jednym miejscu, nie możesz się odprężyć, musisz się bez przerwy czymś zajmować? Może miewasz wybuchy złości? A nade wszystko zadręczasz się pytaniami co z Tobą nie tak i dlaczego innym wszystko przychodzi łatwiej? To próbka problemów osób dotkniętych tym rozpoznaniem.

Cierpiący na ADHD dorośli (ang. attention deficyt hyperactivity disorder, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) doświadczają objawów znacząco utrudniających funkcjonowanie zawodowe i relacyjne. Szacuje się, także że ADHD występuje u 3-5% dzieci. Ta wartość może być jednak znacząco niedoszacowana. Obecne pokolenie 30+ rzadko miało  diagnozowane ADHD w dzieciństwie. To były czasy, kiedy nie było wiedzy na ten temat. A kiedy już zaczęto zwracać na problem, panowało przeświadczenie, że to zaburzenie dzieci i nastolatków i w dorosłości mija. Mówiono, że można z tego „wyrosnąć”. Było to bardzo mylne podejście…

Objawy ADHD u dorosłych

ADHD dorosłych

ADHD utrzymuje się również w dorosłym życiu. Niekiedy zmienia się wachlarz doświadczanych dolegliwości, na przykład mniej widoczna jest nadpobudliwość (ruchliwość), a bardziej dolegają problemy z koncentracją i prokrastynacją. Deficyty uwagi i koncentracji z wiekiem mają coraz poważniejsze konsekwencje. Utrudniają edukację oraz realizację obowiązków zawodowych i domowych, które nakłada na nas dorosłe życie. Coraz częściej nie możemy się do czegoś zabrać, mimo że wiemy, że to ważne. Albo coraz trudniej nam się skupić na zadaniu.

Osoby z tym rozpoznaniem często mają chwiejny nastrój. Częściej niż ogół cierpią też na zaburzenia lękowo – depresyjne. Wiąże się to z budową mózgu, który – mówiąc w uproszczeniu – jest bardziej podatny na odczuwanie lęku i ma trudność z samoregulacją. W ADHD często wpisana jest też  nadmierna impulsywność, z czym mogą wiązać się np. wybuchy złości lub nieprzemyślane decyzje. Niewłaściwa diagnoza skutkuje tym, że większość podejmowanych prób zmiany nie przynosi oczekiwanych rezultatów i z czasem jeszcze pogarsza samoocenę i samopoczucie. Osoby z ADHD często latami są leczone z powodu dolegliwości emocjonalnych, często mimo wielu starań główna dolegliwość pozostaje nierozpoznana i niezmieniona, ponieważ nieleczona pozostaje źródłowa przyczyna.

Niezdiagnozowani dorośli cierpiący na ADHD często przez większą część życia zmagają się z pytaniem „co ze mną nie tak?”. Trudność w
wyjaśnieniu dolegliwości i nieudane próby zmiany ułatwiają rozwój dodatkowych zaburzeń psychicznych, na przykład depresji, zaburzeń
lękowych, zaburzeń snu, nadużywania używek, substancji psychoaktywnych i hazardu.  Szacuje się, że 75% dorosłych, może cierpieć na inną dolegliwość.

Rozpoznanie ADHD może mieć postać przeważających deficytów uwagi lub przeważającej nadpobudliwości psychoruchowej lub postaci mieszanej, związanej i z problemami z koncentracją, i nadmierną aktywnością psychoruchową. Skuteczne leczenie i podniesienie jakości życia zakłada farmakoterapię w celu pobudzenia kory przedczołowej, której aktywność jest deficytowa u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Ta część mózgu odpowiada za tonizowanie emocji, uwagę i koncentrację oraz sterowanie zachowaniem.

W serwisie YouTube można obejrzeć ciekawe filmiki na kanale „How to ADHD”, które dostarczają wielu informacji na temat funkcjonowania dorosłych osób z ADHD i technik radzenia sobie z trudnościami. Osobom nie znającym języka angielskiego rekomenduję włączenie tłumaczenia automatycznego i napisów.

W swoim Gabinecie oferuję dorosłym profesjonalny wywiad diagnostyczny  zespołu i ewentualnych zaburzeń współwystępujących. Mogę również skierować do zaufanego lekarza psychiatry w celu optymalnego doboru farmakoterapii.

Zapraszam na konsultację stacjonarnie – Warszawa Śródmieście lub online.