Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

Objawy ADHD u dorosłych

Objawy ADHD u dorosłych

Objawy ADHD u dorosłych koncentrują się wokół rozkojarzenia lub zwiększonej ruchliwości.  Robisz listę zakupów i zapominasz ją wziąć? Nie pamiętasz o rzeczach do zrobienia? Trudno Ci doczytać do końca książkę lub obejrzeć film? Nie znosisz zajmować się sprawami administracyjnymi lub rutynowymi? Ciągle słyszysz, że jesteś nieobecny (nieobecna) myślami, a przede wszystkim szybko tracisz skupienie i uwagę, rozkojarzasz się? Trudno Ci usiedzieć w jednym miejscu, nie możesz się odprężyć, musisz się bz przerwy czymś zajmować? Może miewasz wybuchy złości? A nade wszystko zadręczasz się pytaniami co z Tobą nie tak i dlaczego innym wszystko przychodzi łatwiej?

To próbka problemów, z którymi stykają się dorośli z ADHD (ang. attention deficyt hyperactivity disorder, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). Te objawy znacząco utrudniają funkcjonowanie zawodowe i relacyjne. Szacuje się, także że ADHD występuje u 3-5% dzieci. Obecne pokolenie 30+ rzadko miało  diagnozowane ADHD w dzieciństwie. To były czasy, kiedy nie było wiedzy na ten temat. A kiedy już zaczęto zwracać na problem, panowało przeświadczenie, że to zaburzenie dzieci i nastolatków i w dorosłości mija.

Objawy ADHD u dorosłych

ADHD dorosłych

ADHD utrzymuje się jednak również w dorosłym życiu. Niekiedy zmienia się wachlarz doświadczanych dolegliwości. Deficyty uwagi i koncentracji z wiekiem mają jednak coraz poważniejsze konsekwencje. Utrudniają edukację, uniemożliwiają skuteczne realizowanie obowiązków zawodowych i domowych, jakie nakłada na nas dorosłe życie.

Niezdiagnozowani dorośli cierpiący na ADHD często przez większą część życia zmagają się z pytaniem „co ze mną nie tak?”. Trudność w wyjaśnieniu doświadczanych trudności i nieudane próby zmiany ułatwiają rozwój dodatkowych zaburzeń psychicznych, na przykład depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń snu, nadużywania substancji psychoaktywnych i hazardu.  Szacuje się, że 75% dorosłych, może cierpieć na drugie schorzenie. Osoby z tym rozpoznaniem częściej cierpią na zaburzenia lękowo – depresyjne. Wiąże się to z budową układu nerwowego, który – mówią w uproszczeniu – jest bardziej podatny na te emocje i ma trudność z samoregulacją. W ADHD wpisana jest też pewna nadmierna impulsywność. Osoby te często latami są leczone z powodu dolegliwości emocjonalnych, nieleczona pozostaje źródłowa przyczyna.

Rozpoznanie może mieć postać przeważających deficytów uwagi lub przeważającej nadpobudliwości psychoruchowej lub obrazu mieszanego związanego i z problemami z koncentracją , i nadmiernej aktywności psychoruchowej. Niewłaściwe rozpoznanie zaburzenia  skutkuje tym, że większość podejmowanych prób zmiany nie przynosi oczekiwanych skutków. Skuteczne leczenie i podniesienie jakości życia zakłada farmakoterapię w celu aktywacji kory przedczołowej, której aktywność jest deficytowa u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Ta część mózgu odpowiada za tonizowanie emocji, uwagę i koncentrację oraz sterowanie zachowaniem. Niewłaściwa rozpoznanie zaburzenia skutkuje tym, że większość podejmowanych prób zmiany nie przynosi oczekiwanych skutków, co z czasem jeszcze pogarsza samoocenę i samopoczucie.

W swoim Gabinecie oferuję dorosłym profesjonalny wywiad diagnostyczny  i ewentualnych zaburzeń współwystępujących. Mogę również skierować do lekarza psychiatry w celu optymalnego doboru farmakoterapii przed podjęciem psychoterapii, jeśli jest ona potrzebna.

Zapraszam na konsultację. Stacjonarnie: Warszawa Śródmieście lub online