Po co iść do psychologa – psychoterapeuty skoro mogę porozmawiać z bliską osobą?

Bliskie i szczere relacje oraz możliwość dzielenia się doświadczeniami i wyrażania emocji do innych to ważne aspekty naszego dobrostanu. Relacje, w których jesteśmy mogą nas zmienić. Jeśli są dobre, to łatwiej nam będzie przetrwać trudne momenty, poradzić sobie z problemami, rozwijać się i realizować swój potencjał. Zależność ta działa też w drugą stronę: złe relacje obecne i przeszłe oraz złe związki bardzo nam szkodzą i robią to długofalowo.

Zachęcam więc do korzystania z dobrodziejstw dobrych relacji. Mogą jednak one być niewystarczające w przypadku problemów psychicznych czy emocjonalnych. Bliscy po prostu nie mają wiedzy i przygotowania, żeby zawsze pomóc. Bardzo dobrze, jeśli mogą nas wysłuchać i dać wsparcie. Mogą jednak nie wiedzieć, co zrobić dalej. Inne powody zachęcające do skorzystania z pomocy fachowca są następujące:

  • Osoba bliska może mieć także interes w określonym kierunku zmiany – jesteście ze sobą jakoś powiązani.
  • Bliscy mają skłonność do doradzania lub pocieszania albo odwrotnie do widzenia sprawy w czarnych barwach i powstrzymywania, odradzania, straszenia.
  • Bliscy mogą moralizować.
  • Bliscy mogą odmawiać Ci sprawczości i chcieć Cię wyręczyć w problemach do rozwiązania, co pozbawi Cię wpływu na sytuację albo życie.
  • Bliscy mogą nie dostrzegać problemu lub nie postrzegać go obiektywnie, ponieważ są w nim razem z Tobą.

Takich sytuacji oszczędzi Ci dobrze przygotowany profesjonalista.