Rozróżnienie tych zawodów jest trudne dla większości klientów i klientek. Utarło się powiedzenie „iść do psychologa”, jeśli szukamy pomocy. Są jednak ważne niuanse, które warto rozważyć. Kiedy iść do kogo?
Psycholog to osoba po pięcioletnich studiach magisterskich (jednolitych), która może:
- diagnozować za pomocą narzędzi psychologicznych (np. testów),
- wystawiać opinie i zaświadczenia,
- oferować poradnictwo i konsultacje,
- prowadzić interwencje kryzysowe,
- udzielać wsparcia i pomocy.
Psychoterapeuta to z kolei osoba po pięcioletnich studiach magisterskich (często, ale niekoniecznie po psychologii), która ukończyła dodatkowo czteroletnią podyplomową szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie podejściu (nurcie), odbyła staż kliniczny oraz psychoterapię własną (terapia własna nie jest wymagana od terapeutów poznawczo – behawioralnych).
Psychoterapeuta prowadzi procesy psychoterapii mające na celu przynieść ulgę, zmianę i rozwiązanie doświadczanych problemów/ zaburzeń psychicznych poprzez:
- zmianę wzorców przeżywania emocji,
- wykształcenie innych sposobów radzenia sobie,
- zmianę struktur psychicznych czy osobowościowych.
Psychiatra to lekarz medycyny, które ukończył studia medyczne i jest w trakcie lub ukończył specjalizację z zakresu psychiatrii. Psychiatra zajmuje się rozpoznaniem i farmakoterapią zaburzeń psychicznych, czyli dobiera leki, zleca badania dodatkowe i w razie potrzeby decyduje o niezdolności do pracy. Ilekroć zbyt mocno cierpimy emocjonalnie lub nie możemy kontrolować niektórych niepożądanych zachowań, lekarz psychiatra będzie właściwym kontaktem.