W czym pomaga psycholog – psychoterapeuta?

Ktoś kiedyś zbadał, że mija średnio ponad 9 miesięcy od chwili podjęcia decyzji do umówienia się na wizytę do psychologa czy psychoterapeuty. Dlaczego? W naszych głowach kłębią się wątpliwości, które powodują, iż odkładamy wizytę na potem: Czy to naprawdę jest problem, który wymaga pomocy psychologa? Czy zostanę zrozumiany (zrozumiana)? Mogą nas też paraliżować emocje: strach przed oceną, wstyd, niechęć do zajmowania się tematem, niechęć do odkrywania prywatnych spraw i sekretów przed obcą osobą. Bardzo często pojawia się też opór przed wizytą, zwłaszcza, kiedy do psychologa wysyłają bliscy: partner, partnerka, rodzice, współpracownicy, przyjaciele.

Kiedy więc warto się przemóc i zwrócić się po pomoc?

  • kiedy nie radzimy sobie z emocjami, czyli na przykład, kiedy jesteśmy nadmiernie długo smutni, przerażeni, płaczliwi, zobojętniali, wycofani, źli, agresywni, lękliwi,
  • kiedy podejmujemy destrukcyjne zachowania,
  • kiedy nie możemy zapanować nad swoimi zachowaniami,
  • kiedy nie rozumiemy swoich decyzji, ale one się „dzieją”,
  • kiedy trudno nam nawiązywać satysfakcjonujące relacje, zarówno towarzyskie, jak i romantyczne,
  • kiedy mamy trudność w realizacji własnych celów, nie wiemy czego chcemy, brak nam sensu albo męczy nas pustka,
  • kiedy męczą nas przez długi czas natrętne myśli,
  • kiedy mamy trudności w życiu seksualnym i wykluczone są czynniki medyczne,
  • kiedy doświadczamy dolegliwości fizycznych (chorobowych) mimo wykluczenia podłoża medycznego.

Podczas pierwszej lub kilku pierwszych wizyt psycholog – psychoterapeuta zbierze wywiad, a czasem przeprowadzi dodatkowe testy, aby zrozumieć Twoją sytuację i pomóc ją zrozumieć również Tobie. Na tej podstawie będzie można opracować plan leczenia psychoterapeutycznego lub inne odpowiednie działania.

Psychoterapia to metoda leczenia, która trwa od kilkunastu tygodni do nawet kilku lat i ważna jest w niej regularność i cykliczność dla osiągnięcia zmiany. Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów na pierwszym spotkaniu. Ważne jednak, żebyś miał (miała) poczucie zrozumienia. Podzielenie się z kimś swoimi problemami i bycie zrozumianym przynosi ulgę i nadzieję. Możesz też dostać większe zrozumienie swoich problemów, czasem diagnozę, czyli fachową nazwę i informację o dalszych krokach, które pozwolą doświadczyć Ci zmiany podczas dalszej pracy.

Osobom, które nie szukają pogłębionej zmiany w postaci psychoterapii, psycholog może zaoferować interwencję kryzysową, poradnictwo lub wsparcie psychologiczne. Takie jedno- lub kilkurazowe spotkania ukierunkowane są na rozwiązanie bieżącego problemu i przyniesieniu ulgi.

 

Zapoznaj się z ofertą konsultacji i psychoterapii i zapisz się na wizytę.