Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader
DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików to określenie grupy osób, które poszukują pomocy psychologa i psychoterapii na skutek trudnych doświadczeń z dzieciństwa i dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym. DDA nie jest oficjalną diagnozą w klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych, ale zwyczajowym w Polsce określeniem syndromu czy zespołu problemów, na które uskarżają się dzieci wychowujące się w rodzinach alkoholowych, kiedy dorosną.
Dziecko dorastające w rodzinie z problemem alkoholowym często doświadcza nieustannego lęku lub niepewności. W przeszłości często zamartwiało się, w jakim humorze wróci tata do domu. Czy będzie krzyczał czy będzie bił? A może pójdzie spać? Taki brak bezpieczeństwa i przewidywalności utrudnia prawidłowy rozwój osobowości dzieci i kształtowanie się dobrych wzorców relacji, radzenia sobie, dbania o siebie, odpoczywania, związków. Doświadczane trudności mogą rozwinąć się do różnych zaburzeń, na przykład: depresji, zaburzeń afektywnych, zaburzeń osobowości, zaburzeń nerwicowych. Zależy to od cech indywidualnych, jak i natężenia doznawanych traum.
Można spotkać kilka typowych ról, które przyjmują dzieci rodziców alkoholików (DDA):
Każda z tych ról z dzieciństwa ma swoje przedłużenie w dorosłości. Począwszy od konfliktów z prawem, przez błaznowanie czy nadmierne wycofywanie się i niedbanie o swoje potrzeby po przejmowanie nadmiernej odpowiedzialności i spalanie się. Od funkcjonowania zawodowego, przez relacje towarzyskie po romantyczne związki – wszędzie w tych obszarach można dostrzec echa strategii radzenia sobie z okresu dzieciństwa i dorastania.
Dorosłe Dzieci Dysfunkcji (DDD) również jest nazwą zwyczajową dla zespołu trudności i traum. Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych przechodzą przez podobny schemat prób radzenia sobie , a często przetrwania. Alkohol zastępują natomiast inne trudne, a wręcz traumatyczne czynniki, jak na przykład przemoc, skrajne zaniedbanie, molestowanie.
Terapia DDA i DDD polega na uwolnieniu się od wzorców zachowania z przeszłości, uporządkowaniu relacji, wypracowaniu nowych sposobów wyrażania potrzeb, radzenia sobie z emocjami, autopercepcji i poczucia własnej wartości czy wchodzenia w związki.D