Psycholog Psychoterapeuta Seksuolog | Kamil Elkader

Terapia traumy i PTSD

EMDR (eye movement desensetization and reprocessing, terapia przetwarzania i odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych) to jedna z dwóch metod pracy z  PTSD (zespół stresu pourazowego) rekomendowana przez WHO.

Polega ona na stymulacji przetwarzania traumatycznych wspomnień poprzez ruch oczami przerywanych odpowiedziami na krótkie pytania terapeuty. Jest to metoda pracy, którą niektórzy uznają za interwencję zahaczającą o poziom neurologiczny. U jej założeń leży model przetwarzania informacji, który – w uproszczeniu – zakłada, że w traumatycznych chwilach nasze półkule mózgowe mają utrudnioną lub niemożliwą komunikację między sobą. Z powodu tego utrudnienia dochodzi do rozszczepienia doznań z ciała, zmysłów i obrazów (prawa półkula) od słów, którymi można opisać doświadczenie i myśli (lewa półkula). Z tego względu tak często ofiary traum czy katastrof latami męczą się z obrazowymi wspomnieniami i koszmarami, a czasem także z dolegliwościami cielesnymi, a zarazem trudno im mówić o tym, co się wydarzyło.

Obok pracy z ofiarami wypadków, katastrof i traum, metoda dobrze się sprawdza również w pracy z osobami cierpiącymi psychicznie z powodu długotrwałych zaniedbań lub urazów w dzieciństwie (trauma rozwojowa, trauma złożona, cPTSD, complex Trauma).

Terapia EMDR jest skutecznym środkiem pomocy krótkoterminowej. Bardzo dobrze łączy się też z tradycyjną psychoterapią, dzięki czemu klient może doświadczy szybkiej ulgi, ale również może pracować pracować nad innymi ważnymi tematami z życia i relacji.

Cena:
180 złotych za sesję 50 minut / 320 złotych za 90 minut